Bezpieczne przechowywanie i transport płynów dzięki kontenerom IBC od Organic Polska

Jak transportowane są produkty płynne?

Najbardziej popularną formą transportu drogowego materiałów płynnych są cysterny. Przewozi się nimi za jednym razem maksymalną ilości towaru a wykorzystane w ich konstrukcji materiały pozwalają na transport produktów spożywczych jak i szeroko rozumianych chemikaliów. To dwie podstawowe grupy przewożone tym rodzajem transportu. 

Opakowania jednostkowe: puszki, butelki (szklane i tworzywowe), wielowarstwowe kartony czy bardziej zaawansowane Bag-in-boxy są typowymi rozwiązaniami dla sprzedaży detalicznej. Za opakowania zbiorcze w transporcie płynów uważać możemy paletopojemniki. Opakowania transportowe muszą zaspokajać wszelkie potrzeby biorąc pod uwagę ilości towaru, do jakich są dedykowane i w tym przypadku objętość odpowiada gabarytom palety.

Kontener IBC z tektury O_TANK_500l Organic Polska producent ekologicznych opakowań z tektury
Kontener IBC z tektury z pokrywą O_TANK_200l Organic Polska producent opakowań z tektury

Czym są kontenery IBC w swojej standardowej postaci?

Intermediate Bulk Container, bo taka pełna nazwa kryje się pod trzyliterowym skrótem, jest wykonany z plastiku lub tworzywa sztucznego, obudowany ramą z metalowych rur i osadzony na palecie drewnianej, metalowej lub z tworzywa sztucznego. Zapewnia to dodatkową ochronę dla przechowywanych towarów. Pojemności wahają się od 500 do 3 000 litrów, z najczęściej spotykaną wersją 1000-litrową, popularnie zwaną mauserem od firmy-prekursora tego rozwiązania. Waga razem z paletą przy tej pojemności to 56-70 kg. Modele służące do przewozu substancji niebezpiecznych odpowiadają międzynarodowym regułom o pakowaniu i przewozie takich substancji.

Jakiego rodzaju paletopojemniki oferuje nam rynek?

Mniej popularnym lecz bardziej zaawansowanym typem jest Flexi Tank będący połączeniem kontenera i worka do przewozu płynów. Jest to rozwiązanie tańsze i zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska. Tego typu rozwiązania stosowane są w transporcie emulsji, farb, nawozów, kosmetyków czy produktów na bazie oleju. Doskonale sprawdzają się w przemyśle spożywczym, gdy potrzebujemy przewieźć przemysłowe ilości wody mineralnej, koncentratów, tłuszczów spożywczych, nabiału czy alkoholi. Ze względu na aseptyczność z powodzeniem stosowane są w przemyśle farmaceutycznym i biotechnologicznym. Kluczowym zadaniem transportu płynów jest dążenie do zmniejszenia kosztów, jak i poprawy zabezpieczenia środowiska na wypadek nieprzewidzianych uszkodzeń.

Jakie zalety mają nowoczesne kontenery hybrydowe?

Zbudowane są na zasadzie wewnętrznego worka na płyn i zewnętrznej części zapewniającej nośność opakowania Skrzynia z tworzywa sztucznego, ze względu na swoją konstrukcję, umożliwia złożenie na czas powrotnego transportu. Sam worek podlega utylizacji a mycia wymaga jedynie zewnętrzna część, która nie ma kontaktu z przewożonym płynem. Pod względem uciążliwości dla środowiska wydają się bardziej przyjazne nie można jednak pominąć samego kosztu procesu, który związany jest zawsze z transportowaniem pustego pojemnika do firmy, która świadczy taką usługę.

Czy można bardziej zoptymalizować proces? Jakie przewagi daje rozwiązanie oferowane przez Organic Polska?

Decydując się na rozwiązanie hybrydowe, złożone z worka i zewnętrznego kontenera, mamy możliwość wyboru materiału, z którego będzie wykonana część nośna. Oprócz dostępnych systemów opartych na tworzywach sztucznych coraz większą popularność zdobywają ich zamienniki z tektury falistej. Funkcjonalność transportowa jest identyczna, jednak od strony ekologii jest kolosalna różnica. 

Produkt z klejonek na bazie wysokogatunkowej, wielowarstwowej tektury falistej gwarantuje imponującą wytrzymałość przy mniejszej wadze (nawet o 25kg). Mogą być składane i piętrowane a także wykorzystywane kilkukrotnie. Po zużyciu nadają się do wielokrotnego recyklingu. Znajdują odbiorców tam, gdzie szczelność, waga i dbałość o środowisko mają szczególne znaczenie. Zastosowane worki z wytrzymałej folii LLDPe spełniają normy dla wielu branż przemysłu.

Kontener IBC z tektury z pokrywą O_TANK_1000l-Organic Polska - producent i dostawca ekologicznych opakowań z tektury
Kontener IBC z pokrywą O_TANK_500l - Organic Polska producent ekologicznych opakowań z tektury

Papier i tektura – materiały zalecane w procesie pakowania ze względów środowiskowych.

Obecnie wprowadzenie opakowania produktu na rynek niesie za sobą odpowiedzialność za późniejszą jego utylizację. System opłat opakowaniowych ma stanowić zachętę do stosowania produktów korzystnych dla środowiska. Wysokość opłat opakowaniowych zależy od rodzaju materiału i jego poziomu recyclingu. 

Producent ekologicznych opakowań tekturowych skupia się na indywidualnych potrzebach klientów zainteresowanych eliminowaniem z procesów opakowaniowych plastiku, drewna, metalu i styropianu. Wg danych Ministerstwa Klimatu i Środowiska bazując na opakowaniach tekturowych zapewniamy 61% wskaźnik ponownego przerobu. Tworzywa sztuczne mają w tej kategorii 23,5% a drewno zaledwie 16%.